תכשיטים סתיו 2019

שנה טובה ומאושרת!

לאימא.

תכשיטים

תכשיט או עדִי הוא אביזר המיועד בעיקר לקישוט הגוף והבגד. יש תכשיטים שהם יצירות אמנות יחידניות, ויש תכשיטים מסחריים. מאז ומעולם שימשו תכשיטים גם כסמל סטטוס וגם כמייצגי בעלי ממון.

התכשיטים היו קיימים משחר ההיסטוריה. בתקופות קדומות הם נוצרו מחומרים כגון עצמותעץ וצדפות, ולאחר מכן מחומרים יקרים יותר כמתכות (זהבכסףפלטינה) ואבני חן (יהלומיםטופזפנינים).

החל משנות השלושים של המאה העשרים הפכו תהליכים תעשייתיים לנפוצים יותר בייצור תכשיטים תוך שימוש גם במתכות יותר זולות וכן בחומרים זמינים ועממיים כגון פלסטיק, בדים, עץ וכו'.

במקביל לתעשיית האופנה, שהפכה ליותר עממית, התפתחה גם תעשיית תכשיטי האופנה שעבורה משתמשים, כאמור, בחומרים יותר זמינים וזולים כגון: מתכת גולדפילדזכוכית וכן בשיבוץ אבנים לא יקרות.

חפירות ארכאולוגיות במערות האדם הקדמון מגלות, כי כבר לפני 100,000 שנה פותחו התכשיטים הראשונים באמצעות שימוש בחומרי גלם דוגמת עצמות ושריונות רכים של חיות, אבנים ועצים. תחילה שימשו חומרים אלה כאמצעים לקשירת בגדים וחיבור עורות אלה לאלה, אולם בהמשך נמצאו עדויות לדגש ששם האדם הקדמון על עיצוב חומרים ושימוש בהם לצורכי קישוט ונוי.

דוגמה לתכשיט קדום היא סיכת הפיבולה, ששימשה לחיבור גלימות בעת העתיקה ובימי הביניים. המבנה שלה התאפיין בשני מופעים: האחד דמוי סיכת ביטחון, והשני כקשת ומחט המושחלת עליה. המבנה הקשתי היה מורכב משני חלקים: קשת בצורת 'עיגול' פתוח, שעליה מורכבת מעין מחט עם קוף הנעה על גביה. המחט ננעצת בבד, ועל ידי סיבובה של המחט מעל לקשת נוצר החיבור בין הבדים.

התכשיטים נענדים על רוב חלקי גוף האדם – מסיכות ראש ועד לטבעות על הבהונות. התכשיטים השכיחים ביותר הם ענקיםתליוניםמחרוזותעגיליםצמידים וטבעות.

בעל המקצוע שיוצר תכשיטים בהם מכונה צורף, מעצב תכשיטים, ואת השם תַּכְשִׁיטָן הוסיף וחידש המילונאי ראובן אלקלעי.

בעברית ספרותית מודרנית כונה צורף הזהב (או סוחר העוסק בזהב) זֶהָבִי, אולם מילה זו לא נקלטה בפי ההמון. המילה תכשיט נקלטה בעברית של ימי התלמוד.

מקצועות הצורפות ועיצוב התכשיטים נלמדים כתואר ראשון ותואר שני באקדמיות לעיצוב ואומנות בארץ ובעולם. נערכות תערוכות רבות בתחום, הן מסחריות והן אומנותיות. התערוכות המסחריות הידועות נערכות בערים כמו בבזל, בויצ'נסה, ניו יורק, לוס אנג'לס. כמו כן, תערוכות בנושאי תכשיטים אומנותיים , נערכות במוזיאונים לעיצוב ואמנות חשובים בעולם.

באופנה

עגילי פנינים

מחרוזות שרשרת

 

עגילי זהב בולטים

 

 

טבעות זהב גדולות

 

שכבות של שרשראות

 

עגילי סטייטמנט

 

שלל צמידים

 

 

שרשראות סטייטמנט

 

close

🕶 גם את חיה בסטייל?

אם גם את (או אתה) רוצים להתעדכן בפוסטים החדשים של חיה בסטייל, הזיני את כתובת האימייל שלך למטה. מבטיחה לשלוח רק מייל אחד בשבוע, ולא להציק.

אנחנו לא שולחים ספאם או משתפים כתובות אימייל.
למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

4 תגובות לפוסט “תכשיטים סתיו 2019

  1. אשמח לדעת מי היוצרים המוכשרים, כדי לקנות פריט כזה או אחר. תודה

    נעמה הגב

  2. עברתי עכדיו על הפוסטים האחרונים, תכשיטים ואבני חן וכן מכנסי קרגו. נהניתי מאוד מההסברים ההיסטוריה המרתקת ומהצילומים, הכל מנוסח באופן בהיר ומעניין והדוגמאות נהדרות. נבהלתי שניתן להכחיד יהלומים בקצת חומץ וכי היו עוד שואי עולם ששתו זאת לרפואה. חשבתי שאולי גם הרעילו אויבים במישרת אבנים.
    תודה, חיה,זה מעניין ומרהיב .

    הדסה גור אריה הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *