תיקי סל

 

סל הוא מיכל בו ניתן לשים או לאחסן דברים, ולהעבירם ממקום למקום. סלים עשויים באופן מסורתי מקניםקשענפים ונצרים מהצומח, אחרי המהפכה התעשייתית התחילו לקלוע, ללפף ואף לתפור סלים גם מסיבי בד, שאריות בדים, חבלים חוטי מתכתפלסטיק או חומרים גמישים אחרים.

הסל יכול להיות פתוח, או לכלול גם מכסה. לרוב הסלים נישאים ביד. יש סלים עם ידיות או רצועות לנשיאה. כיום אפשר למצוא גם סלים יצוקים בצורה המדמה קליעה של חומרים טבעיים.

אנשים יצרו סלים מהצמחים של סביבתם וככה בכל מקום סלים קבלו צורות או מרקמים שונים, מקומיים. תכונות הצמחייה המקומית השפיע על אופן עשיית הסל ולעיתים אנשים הסל יוצר ככל הנראה למטרות שימוש יומיומי, וכן למטרות יופי ואסתטיקה. סלים נוצרו כבר לפני 30.000 שנים.

סלים עשויים מקש וענפים שהתאבנו נמצאו במקומות שונים. מעניין שעד ימינו אפשר למצוא סלים מחומרים טבעיים שמיוצרים באותו שיטות וצורות כמו הסלים העתיקים, לצד סלים מודרניים שבהם שמרו רק על הצורה העתיקה אבל יוצרים אותה מחומרים שונים.

ארכיאולוגים סבורים שבמזרח התיכון השתמשו באותן שיטות אריגה ליצירת מחצלות וסלים בימי קדם.

במסורת שלנו הסל מחובר לחג השבועות, לטקס העלאת הביכורים. כל ילד שגדל בארץ למד לשיר את 'סלינו על כתפינו' מילים: לוין קיפניס, לחן: ידידיה אדמון.

 

בעת העתיקה התפתח גם הייצוג של דמות האישה הכפרית הנושאת סל על ראשה; בתקופת יוון העתיקה מקובל היה מנהג ה"קנפורוס" (Kanephoros), בו הוענק לנשים צעירות נבחרות שעוד לא נישאו, הכבוד לשאת סל ובו האביזרים המיועדים לטקסים מסורתיים של הקרבת קורבנות.

 

הסלים שימשו כנושא גם באמנות, ושם יש להם צורות רבות ומגוונות.,

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה שיבה לאריגה ועמה שינוי גישה לעשית סלים לא רק כמיכל לאחסון ונשיאת חפצים, אלא גם כפריט אמנותי ואופנתי.
תיקי סל הם תיקים שאנו משתמשים בהם לא רק לחוף אלא גם ברחוב ובעבודה.

Picture

 

Juan Gris. Woman With Basket, 1927

 

 

הסל הפך לאופנתי כאשר הדוגמנית ג'יין בירקין הופיעה עמו בשנות ה-70.

ג'יין בירקין 1974

מקורות תיק הסל:

 

Relief panel Period:Neo-Assyrian Date:ca. 883-859 B.C. Geography:Mesopotamia, Nimrud (ancient Kalhu) Culture:Assyrian Medium:Gypsum alabaster Location: The Metropolitan Museum of Art, New York

883–859 B.C.  מסופוטומיה

 

 

ימי הביניים

רנסנס – קרן השפע

מאה 18

מאה 19

 

 

 

באופנה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

close

🕶 גם את חיה בסטייל?

אם גם את (או אתה) רוצים להתעדכן בפוסטים החדשים של חיה בסטייל, הזיני את כתובת האימייל שלך למטה. מבטיחה לשלוח רק מייל אחד בשבוע, ולא להציק.

אנחנו לא שולחים ספאם או משתפים כתובות אימייל.
למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

תגובה אחת לפוסט “תיקי סל

  1. ראיתי כמה קולקציות קיץ ברצף ונהניתי מאוד.כמעט והרחתי את ריח הים והשמש על אורי. איזו שנה משונה. אין אופנת קורונה קייצית?
    כרגיל, מגוון, אסתטי וכתוב היטב. אוהבת את הציורים המצויינים שאת משבצת במיוחד אם מוזכר גם שם הצייר.
    המשיכי לעשות חייל ולהנות אותנו.

    הדסה הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *