פאם פאטאל

פאם פאטאל (בצרפתיתFemme fatale, מילולית: "אישה גורלית")

מכלול מאפיינים של דמויות נשיות בספרות, בקולנוע, בטלוויזיה ובמיתולוגיה.

דמויות פאם פאטאל בקולנוע

המאפיין המובהק של דמות הפאם פאטאל הוא שימוש מודע ומכוון במיניותה לצרכיה, בין היתר כדי להשפיע על אחרים לפעול כרצונה, לעיתים אף בניגוד גמור לטובתם האישית.

דמויות  נשים גורליות:
חווה

דלילה

עשתר

פנדורה

לילית

הלנה מטרויה

 

לדמות הפאם פאטאל מיוחסות תכונות של יופי, תחכום, מיניות מוחצנת ויכולת השפעה מנטאלית על סובביה. בשל יכולתה להשפיע על אנשים אחרים ולנצלם, ובתוך כך יכולתה לפתות גברים ולהביא למותם, דמות הפאם פאטאל מוצגת כדמות שלילית. נשים אלו מתרמנות גברים לפי צרכיהן.

בעידן הנוצרי נקראו נשים אלו מכשפותונשרפו: ליידי מקבת, כרמן

ליידי מקבת

בסטריאוטיפ: חלק מכוחה של פאם פאטאל הוא ביכולתה לשעבד מבחינה רגשית את המאהב שלה מבלי שהוא יבין זאת. הסיבות העומדות ברקע המעשים ודרכי הפעולה שלה כלל אינן ניתנות להסבר, אפילו לא על ידה, והדבר גורם להפיכתה לדמות טרגית. המסתורין שבאישיותה, כפי שהוא נתפס על ידי הסובבים אותה, הוא שהופך את הדמות שלה למושכת כל כך, אך בה בשעה הוא גם גורם לאבדונה.

דמות הפאם פאטאל מופיעה בצורות שונות כמעט בכל התרבויות, בין אם באגדות ובין אם במיתולוגיות שונות. אחדות מהדמויות העתיקות כוללות, לדוגמה, את האלה השומרית עשתר את דמויותיהן של דלילה וחוה מסיפורי התנ"ך, ואת המלכה הלנה מטרויה מהמיתולוגיה היוונית.

דלילה

הלנה היפה

 

במהלך המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 מופיעה הדמות כמעט בכל מקום בתרבות המערבית, והיא נמצאת בין היתר גם ביצירותיהם של אוסקר ויילדאדוורד מונק וגוסטב קלימט.

לעיתים מתוארת הדמות כמעין ערפדה מינית. לתאבונה האפל והקודר ייחסו יכולת לשאוב ולחלוץ ממאהביה את עצמאותם ואת כוחם, עד שכל שנותר להם היה רק מעטפת חיצונית של דמותם הקודמת. זהו, ככל הנראה, הרקע לכינוי ואמפ שדבק בהן בסלנג האמריקאי בתקופה הזו, כינוי מקוצר לשם 'ואמפייר' (ערפד), מאחר שהן מוצצות את חייהם של קורבנותיהן.

 הסרט הראשו שהציג פאם פאטאל בקולנוע:

מרלן דיטריך ב"מלאך הכחול"

 

עם הופעתו של ז'אנר הסרט האפל ("פילם נואר") בשנות הארבעים פרחה הדמות בתרבות הפופולרית, וניתן לצפות בה בסרטי ריגול ובמותחנים, ואף במספר סדרות הרפתקאות משעשעות כדוגמת "הרוח" פרי עטו של ויל אייזנר או "טרי ושודדי הים" מאת מילטון קאניף.

 

בקולנוע

ברברה סטנוויק ב"ביטוח חיים כפולים" (1944)

 

אנג'לינה ג'ולי ב"חטא הקדמון"

גלוריה סווסון ב"שדרות סאנסט"

קים בסינגר ב"סודות אל. אי"

גלן קלוז ב"חיזור גורלי"

 

פיי דנב ב"צ'ינה טאון"

 

שרון סטון ב"אינסטינט בסיסי"

Barbara Stanwyck as Lily Powers in Baby Face (1933).

הצג את תמונת המקור

 

קארי מאליגן ב"צעירה מבטיחה"

 

אלמנות (2018)

 

קלייר אנדרווד ב"משחק הקלפים"

close

🕶 גם את חיה בסטייל?

אם גם את (או אתה) רוצים להתעדכן בפוסטים החדשים של חיה בסטייל, הזיני את כתובת האימייל שלך למטה. מבטיחה לשלוח רק מייל אחד בשבוע, ולא להציק.

אנחנו לא שולחים ספאם או משתפים כתובות אימייל.
למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

2 תגובות לפוסט “פאם פאטאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *