סופרים ובגדים

מוקדש   בתודה לאחייניתי האהובה, נטע קיביליס, שהביאה לידיעתי את הספר המקסים אודותיו נכתב פוסט זה.

מה הקשר בין ספרים לאופנה?

ברור שבספרים ניתן לחוש בלבוש הגיבורים המתוארים את רוח התקופה. לבוש הגיבורים גם משקף את אופיים.

בנוסף, יש קשר כנראה בין בגדי היוצרים ליצירתם. כך טוענת מחברת הספר:"סופרים אגדתיים והבגדים שהם לבשו", שיצא לאור השנה. הסופרת טרי ניומן מציגה את הקשר בין 50 סופרים לבין בגדיהם ואף האופנה שיצרו.

הספר יצא בהוצאת הארפרדיזיין 2017.

הסופרת כותבת:

מה שאתה קורא חשוב כמו מה שאתה לובש, ומה שסופרים לובשים מהווה חומר ליצירתיות שלהם. אופנה היא ספר היסטוריה ומראה, ולבוש הסופרים מוסיף עומק ליצירתם ומעיד על יצירתם.

הסופרת חושבת למשל, שהנעליים שנעל סמואל בקט המחזאי שחיבר את "מחכים לגודו" מעידים על טעמו האישי ואישיותו. (הנעליים הם נעליים נוחות שלקלארס וואלבי).

אנשים גם שאבו השראה מלבוש הסופרים, למשל, סמואל בקט, שנעליו הפכו להשראה לרבים.

 

הסופרת כותבת: הסופר קשור למה שהוא לובש. כשבקט נועל את נעלי Clarks Wallabee זה אומר משהו על אישיותו של המחזאי שכתב את "מחכים לגודו" . הסופרים בספר מהווים בלבושם גם השראה ליצירתם וגם השראה לאחרים.

 

בשער הספר מופיעה הסופרת  ג'ון דידיון, שהיתה הפנים של סלין ב-2015  אך היא בראש ובראשונה סופרת אמריקאית. שברומנים ובמסות ספרותיות שחיברה, היא בוחנת את התפוררותם של ערכים אמריקאיים ואת האי-סדר התרבותי, והתפרקותה של החברה ושל יחידים בתוכה היא רעיון חוזר ביצירתה. היא מתארת בגדים בספריה. למשל בספר "לילות כחולים" היא מתארת את הצער של הגיבורה כשהיא נתקלת בבגדים שהיו שייכים לבעלה ולבתה, וכיצד הגיבורה לינדה קאסביאן בספר "  האלבום הלבן" קונה בגד.

דידיון (1934 -) היא בעלת סגנון לא מתאמץ אך עם שיק פריזאי. לבושה מינימליסטי ומעיד על יצירתה.

 

 

ג'ורג' סאנד (1804-1876) העזה ללבוש בגדים "גבריים" כגון: מכנסיים. הסופרת סאנד ששמה המקורי היהאמאנטין-לוסיל-אוֹרוֹר דוּפֵּן, לימים הברונית דוּדֶבַאן, סופרת צרפתייה ופמיניסטית מוקדמת,  כתבה רומנים רבים, אוטוביוגרפיה אחת, אגדות ילדים, מחזות לתיאטרון, ביקורות ספרותיות ומאמרים פוליטיים.

 

 

סילביה פלאת

סילביה  סילביה פלאת' הייתה משוררת וסופרת אמריקאית, בניגוד לנפשה המיוסרת של המשוררת בגדיה היו פורמליים ושמרניים. לדעת הסופרת, היא רצתה כך להיראות ולא לחשוף בבגדיה את רגשותיה.

אוסקר ויילד (1854-1900)

אוסקר ויילד  הלוא הוא אוסקר פינגאל או'פלאהרטי וילס ויילד היה סופר, משורר, עיתונאי, מבקר אופנה ומחזאי אירי.

 אוסקר ויילד  אמר: אופנה היא דבר כל כך מכוער, כך שיש להחליפה כל ששה חודשים" .
למרות כך היה תמיד הדור בלבושו.

 

אדית' סיטוול (1887-1964) היתה משוררת בריטית.
לבושה התיאטרלי שיקף את גישתה הספרותית.
היא אהבה לבוש מיוחד ואבנט-גארד, בוהמי  וכך גם היה סגנונה בשירתה.
בתמונה היא בלבוש נסיכה של ימי הביניים.
המעצב מרק ג'ייקוב אמר שקיבל השראה לבגדיו משירתה.

 

דז׳ונה בארנס (1892-1982) היא סופרת אמריקאית.
היא אהבה צעיף עם נקודות ובלייזר מעוצב. היא התלבשה באופן מודרני כמו כתביה.

 

cb.

סוזן סונטג (1933–2004), הייתה סופרת, במאית קולנוע, פילוסופית, מומחית בתורת הספרות ופעילה פוליטית יהודיה-אמריקאית. סונטג התבטאה בסוגיות פוליטיות וחברתיות בכתב ובעל פה וכן נסעה אל אזורי עימות, ובכלל זה בתקופת מלחמת וייטנאם והמצור על סרייבו.
איפיין אותה פס שערה הלבן (לפני שהיה נחלת הכלל)  שהיה ייחודי כמו יצירתה הבקורתית.

 

ז'קלין סוזן (1918-1974)   הייתה סופרת, מחזאית, ושחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה יהודיה אמריקאית. מרבית הספרים שכתבה הפכו לרבי מכר והיו גם לסרטי קולנוע. נחשבת לסופרת האמריקאית הפופולרית ביותר בדורה. ספריה תורגמו ל-39 שפות לפחות ונמכרו ב-29 מדינות. ב-1966 פרסמה את "עמק הבובות" שהפך לרב-מכר.
כמו גיבורות ספריה היא היתה אלגנטית, אופנתית ולבשה הדפסים בולטים ואיפור תואם.

מאיה אנג'לו(1928–2014) הייתה משוררת וסופרת אפרו אמריקאית, שחקנית, פילוסופית וכותבת ביוגרפיות, ואחת הדמויות החשובות תנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית. אנג'לו התפרסמה בסדרה של שש אוטוביוגרפיות שפרסמה החל משנת 1969, שהראשונה שבהן מספרת את סיפור חייה עד גיל 16.
בהופעתה היתה תמיד שופעת חן וכבוד. היא היתה אלגנטית ואיפיינו אותה צעיף הראש, מחרוזת מיוחדת ולבוש שחור.

קולט (1873-1954) היתה סופרת צרפתית. קולט (מצרפתיתColette) הוא שם העט של הסופרת הצרפתייה סידוני-גבריאל קולט . היא התאפיינה בחליפות כהות.תמיד איפרה ברימל את עיניה. עיניה העשנות היו סימן ההיכר של הסופרת שכתבה את "שרי".

 

אדית וורטון   (1862–1937) הייתה סופרת אמריקאית, מחברת רומנים וסיפורים קצרים.
היא העדיפה בגדים באיכות גבוהה והייתה מלווה תמיד בכלב ובככובע לראשה. היא חייה כאריסטוקרטית וזה מה שאיפיין את לבושה ויצירתה.

 

ג'יימס ג'ויס (1882- 1942)  בשמו המלא: ג'יימס אוגוסטין אלויסיוס ג'ויס היה סופר ומשורר אירי, הנמנה עם הסופרים החשובים ביותר של המאה העשרים. ג'ויס נולד בדבלין למשפחה קתולית מבוססת שבילדותו ירדה מנכסיה.
ג'יימס  בסגנונו המודרני הוא התהדר בעניבות פרפר ובלבוש ששידר אופי ייחודי.
close

🕶 גם את חיה בסטייל?

אם גם את (או אתה) רוצים להתעדכן בפוסטים החדשים של חיה בסטייל, הזיני את כתובת האימייל שלך למטה. מבטיחה לשלוח רק מייל אחד בשבוע, ולא להציק.

אנחנו לא שולחים ספאם או משתפים כתובות אימייל.
למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

6 תגובות לפוסט “סופרים ובגדים

  1. מרתק ומעניין – מעורר מחשבה באשר לסופרות ישראליות בימינו. תודה

    דבורה פינקלשטיין הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *