גלימות capes

שנה טובה ומאושרת!

גלימות היו לבוש לגברים ולנשים בעבר. כיום נשים בעיקר, לובשות אותן וכיום ניתן לראותן גם במסלולי התצוגות. הן מופיעות בגרסא ארוכה וכן קצרה מעל הכתפיים.

 

ג'ניפר לופז בגלימה מפוארת בתצוגה האחרונה של דולצ'ה וגבאנה.

 

גלימה או אדרת היא בגד עליון רחב, חלוק, הנלבש מעל הביגוד הרגיל ומכסה באופן רופף את פלג הגוף העליון. לגלימה אין שרוולים ולעיתים יש בה חרכים המאפשרים להוציא את היד לצורך כלשהו.

על פי רוב הגלימה מעוגנת לגוף סביב הצוואר או הכתפיים. אורכה עשוי להשתנות, החל מגלימות באורך הגב וכלה בגלימות המשתרכות על גבי הקרקע ודורשות נשיאתן על ידי משרתים .

לעיתים כוללת הגלימה גם ברדס לכיסוי ראש הלובש. גלימה עשויה לשמש להגנה מפני רוח וקור, אולם בתקופה המודרנית נפוץ יותר השימוש בגלימה כסמל סטטוס.

מלכים התהדרו בגלימות, אנשי הכמורה הגבוהה ונזירים בדתות שונות לובשים גלימות שבצורתן או צבען מסמנות לאיזו דת או מסדר הם משתייכים.

 

אנשי אקדמיה מתעטפים בגלימות בטקסים רשמיים. ישנן ארצות, למשל בארצות הברית, שבהן גם בוגרי תיכון עוטים גלימות שחורות בטקס הגמר שלהם, כמו סטודנטים בטקסי הגמר שלהם.

שופטים ועורכי דין המופיעים בפני בית המשפט השלום, המחוזי והעליון נדרשים לעטות גלימות בצבע שחור. גם בבתי משפט בארצות אחרות נוהגים ללבוש גלימות לעיתים בצבעים שונים.

לימות נלבשות גם כאביזר אופנה, כחלק ממדים או מתחפושת.

בתרבות הפופולרית גלימה היא מאפיין לבוש בולט של גיבורי-על רבים, כגון סופרמן ובאטמן.

 

בספרות אנו מכירים את שלושת המוסקטרים כלובשי גלימות קצרות.

 

גלימה קצרה נקראת שכמיה, ובלועזית cape.

גלימות דוגמת פונצ'וצעיף גדול ושכמיה, הן תחליף למעיל. הם קלים לנשיאה, קלים ללבישה מעל הבגדים האחרים ואפילו מעל תיק שהאדם נושא.

בספר מלכים אליהו הנביא מכה עם אדרתו על הירדן, לשם חצייתו. לאחר מכן אלישע תלמידו לוקח את האדרת של אליהו (שנפלה כאשר עלה השמימה) וחוצה אף הוא בעזרתה את הירדן.

'כיפה אדומה בסיפור המקורי של 'האחים גרים' לבשה גלימה אדומה עם ברדס.

ישנו מחזה בשם 'האדרת', מאת ניקולאי גוגול. המחזה תורגם מרוסית לעברית על ידי אברהם שלונסקי

 באופנה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

close

🕶 גם את חיה בסטייל?

אם גם את (או אתה) רוצים להתעדכן בפוסטים החדשים של חיה בסטייל, הזיני את כתובת האימייל שלך למטה. מבטיחה לשלוח רק מייל אחד בשבוע, ולא להציק.

אנחנו לא שולחים ספאם או משתפים כתובות אימייל.
למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.

8 תגובות לפוסט “גלימות capes

 1. עשית עבודת מחקר מדהימה.. כל הכבוד ממש אהבתי!!! מה שחסר לי … מה נשים פשוטות כמוני יכולות ללבוש בתור גלימה.????…

  יפה ברון הגב

 2. עשית עבודת מחקר מדהימה ממש אהבתי כל הכבוד!!! מה שחסר לי??? מה נשים כמוני נשים מין השורה יכולים להתאים לעצמן משלל העליוניות והשכמכיות שהצגת????

  יפה ברון הגב

  1. תודה רבה
   אולי אפשר ללבוש עליונית מעל הכתפיים 0ללא שרוולים)
   שנה טובה

   haya הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *